پشم شیشه چیست؟

از ترکیب شدن شیشه های طبیعی و بازیافتی (بطری،شیشه،پنجره و ....)در دمای 1450 درجه سانتیگراد پشم شیشه بدست می اید.یک رول از پشم شیشه معادل حداقل 10 بطری شیشه ای است. پشم شیشه ساختار الیافی و فیبری دارد که باعث میشود خواص آکوستیک خوبی از خود نشان دهد به همین دلیل از پشم شیشه به عنوان عایق صوتی نیز استفاده میکنند.ضخامت این الیاف بین 6 تا 7 میکرون است.در پروسه ی تولید پشم شیشه الیاف ها به یکدیگر متصل شده و باعث ایجاد میلیون ها حفره (بسته هوایی ) در پشم شیشه می شود.

پشم شیشه در ابعاد و اندازه های مختلفی تهیه وتوزیع میگردد و یکی از پرکاربرد ترین انواع عایق های گرم محسوب میشود.

انواع پشم شیشه:

1/ پشم شیشه رولی (پشم شیشه لحافی یا پشم شیشه فویلدار)

2/ پشم شیشه تخته ای (پشم شیشه پانلی یا پشم شیشه ورقه ای )

3/ پشم شیشه عایق لوله پیش ساخته یا پشم شیشه لوله ای

4/ پشم شیشه فله ای (پشم شیشه بدون رزین یا پشم شیشه سفید)

پشم شیشه رولی:

پشم شیشه رولی یا پشم شیشه ی پتویی طی عملیات شیمیایی از ترکیب شدن الیاف ظریف همراه با رزین گرمای سخت به وجود می آید.اندازه رول های پشم شیشه پتویی بر حسب ضخامت به 10 متر ، 15 متر و 20 متر به عرض 1.2 تولید می شود.پشم شیشه ی رولی را میتوان بدون روکش یا با روکش های فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت در دانسیته های 12 الی 24 کیلوگرم بر متر مربع با ضریب هدایت حرارتی بین 0.036 تا 0.043 و ضریب جذب صدای 0.5 الی 0.7 تهیه و توزیع کرد.هرچه دانسیته ی پشم شیشه بالاتر باشد از عایق با کیفیت تری برخوردار هستیم.

 در مناطق خیلی گرم و یا خیلی سرد از عایق پشم شیشه استفاده میکنند زیرا غیر قابل اشتعال بوده و در برابر سرما وگرما از مقاومت بالایی برخوردار است .لازم به ذکر است در این مناطق بهتر است از عایق هایی با دانسیته های بالا استفاده کنیم.

کدهای استفاده شده در عایق پشم شیشه عبارتند از:

   پشم شیشه همراه با کاغذ کرافت.:K

پشم شیشه همراه با روکش فویل آلمینیوم ساده یا مسلح.:ARP

 پشم شیشه  بدون کاغذ یا روکش.:P

کاربرد های پشم شیشه رولی :

- عایق کردن کانال های صنعتی،دیوارها وسقف ها

- عایق کردن کانال های تاسیساتی

- عایق کردن سقف ها و دیوار های ساختمان و... .

پشم شیشه پانلی:

از ترکیب شدن الیاف پشم شیشه همراه با رزین گرمای سخت پشم شیشه ی پانلی یا پشم شیشه تخته ای به وجود می آید.پشم شیشه ی پانلی در ابعاد 0.6 متر در طول 1.2 متر در بازار عرضه میگردد ، همچنین میتوان این محصول را در ابعاد سفارشی همراه با روکش فویل آلومینیوم یا روکش کاغذ کرافت  یا بدون روکش تهیه کرد. پشم شیشه پانلی بر خلاف پشم شیشه رولی از دانسیته های بالاتری برخوردار هستند به همین سبب قابل انعطاف بوده و به عنوان عایق صوتی و عایق حرارتی  از آن استفاده میکندد.

پشم شیشه پانلی را میتوان در دانسیته های 36 الی 110 کیلوگرم بر متر مکعب ، ضریب جذب صدای 0.6 الی 0.9 و ضریب حرارتی 0.029 الی 0.039 تهیه و توزیع کرد.

کاربرد های پشم شیشه پانلی یا پشم شیشه ورقه ای:

- عایق کاری بدنه ی مخازن.

-عایق کردن دیوار ها ، سقف ها و سردخانه ها.

- عایق کردن دیوار های ساختمانی و مراکز تاسیساتی و ... .

پشم شیشه عایق لوله پیش ساخته:

از پخته شدن الیاف های پشم شیشه فشرده در کوره های مخصوص، پشم شیشه عایق لوله پیش ساخته یا پشم شیشه لوله ای بدست می آید.

عایق لوله ای را میتوان به صورت سفارشی در دانسیته های مختلف همراه با روکش های فول آلومینیوم و کاغذ کرافت و یا بدون روکش تهیه کرد.پشم شیشه لوله ای به طول های 1 و 1.2 متر در قطرهای 0.5 الی 24 اینچ و در ضخامت های 2.5 الی 10 سانت توزیع میشود که ضریب هدایت حرارتی این محصول بین 0.029 الی 0.035 و ضریب جذب صدا بین0.06 الی 0.09 است.عایق لوله ای از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است و حداقل تحمل حرارتی آن تا دمای 250 درجه ی سانتیگراد است که باعث شده این عایق غیر قابل اشتعال شود.

کاربرد های پشم شیشه لوله ای:

- عایق کاری لو له های گرمایشی و سرمایشی.

- عایق کردن لوله های آب گرم و آب سرد.

- عایق کردن لوله های صنایع شیمیایی و ... .

پشم شیشه فله ای یا پشم شیشه بدون رزین:

پشم شیشه فله ای یا  پشم شیشه ی سفید پس از تولید مستقیما بسته بندی میشود و بدون اضافه کردن هیچ ماده ای مورد استفاده ی عموم قرار میگیرد.

کاربرد های پشم شیشه فله ای:

 - عایق کردن فضاهای غیرقابل دسترس.

- عایق کردن فضاهای نا متفارن.

- عایق کردن و پر کردن فضاهای کوچک به منظور جلوگیری از ورود سرما و گرما و صدا.

مواد تشکیل دهنده ی پشم شیشه:

پشم شیشه از دو ماده ی اصلی شیشه و سیلیس شکل گرفته است که پس از ذوب شدن وارد ماشین های مخصوص شده وطی مراحلی به شکل الیاف که همان  پشم شیشه هست در می آیند.امروزه پشم شیشه به دلیل داشتن وزنی سبک  و انعطاف پذیری بالایی که دارد از پر استفاده ترین نوع عایق های حراتی و صوتی نام برده میشوند که باعث کاهش مصرف بین 20 تا 30 درصد میشوند.پشم شیشه در سال 1933 توسط شخصی به نام  جیمز اسلیتر در شرکت پشم شیشه اویون ایلینوی اختراع شد.

مواد تشکیل دهنده ی عایق پشم شیشه عبارتند از:

44 درصد سیلیس ، 18 درصد کربنات سدیم ، 12 درصد فلدسپات ، 11 درصد دولومیت ، 4 درصد سنگ آهک ، 3 درصد باماریم ، 1 درصد سولفات سدیم است.برای داشتن پشم شیشه با کیفیت بالا میزان خلوص این ترکیبات بسیار مهم است.

مزایای استفاده از پشم شیشه:

1/ مقاوم در برابر انتقال گرما و سرما است به همین دلیل پشم شیشه را به عنوان عایق حرارتی نیز می شناسند.

2/ مقاوم در برابر آتش سوزی است .(بدون روکش فویل و کاغذ کرافت چسبیده به آن ، زیرا که در این حالت قابل اشتعال است.)

3/ جابه جایی و حمل و نقل آسان.

4/ شکل پذیری و نصب آسان همچنین سهولت در برش.

5/ دربرابر رشد باکتری و قارچ و حشرات از مقاومت بالایی برخوردار است.

6/ کیفیت بالا و عملکرد عالی.

مضرات استفاده از پشم شیشه:

با شنیدن اسم پشم شیشه برخی سوالات در ذهن عموم به وجود می آید که عبارتند از:

1/ آیا استفاده از پشم شیشه برای انسان خطرناک است؟

2/ مضرات استفاده از پشم شیشه چیست؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت که پشم شیشه نیز همانند دیگر محصولات از مزایا و معایبیبرخوردار است که با رعایت اصول بهداشتی قابل حل است.به عنوان مثال پشم شیشه باعث خارش پوست و حساسیت های پوستی میشود که با رعایت اصول بهداشتی و پوشیدن ماسک و دست کش هنگام استفاده از آن تمام خطرات آن از بین می رود.

استفاده از پشم شیشه در فضاهای باز با رطوبت بالا وبخار توصیه نمی شود مگر با استفاده از پوشش های ضد رطوبت و روکش فویل آلومینیوم.

3/ آیا پشم شیشه سرطان زا است؟

خیر! با برسی های انجام شده در سازمان بهداشت جهان  پشم شیشه  در گروه غیر قابل تلقی به سرطان قرار گرفته است.

4/ آیا پشم شیشه عایق صوتی مناسبی است؟

استفاده از پشم شیشه در قسمت خارجی ساختمان باعث کاهش صدا تا 54 دسی بل میشود به همین سبب پشم شیشه عایق صوتی مناسبی است.امروزه از پشم شیشه به عنوان بهترین عایق صوتی نام برده میشود.

5/ آیا از پشم شیشه میتوان به عنوان عایق حرارتی استفاده کرد؟

بله! از پشم شیشه بهترین عایق حرارتی است.با عایق کردن دیوار های خارجی ساختمان ها می توان تا 57 درصد از اتلاف انرژی های گرمایشی و سرمایشی جلوگیری کرد به همین سبب بهترین عایق جهت عایق کاری دیوار های خارجی پشم شیشه است.

کاربرد های پشم شیشه:

پشم شیشه به دلیل ویژگی های نامبرده دارای کاربرد های زیادی در صنعت ساختمان سازی و همچنین تاسیسات صنعتی دارد که برخی ازین کاربرد ها عبارتند از:

1/ پشم شیشه در دمای بین 50- تا 250 + از مقاومت بالایی برخوردار است به همین دلیل بهترین عایق در پروژه ها و صنعت ساختمان سازی به شمار می رود.

2/ عایق بندی با استفاده از پشم شیشه در دیوار های داخلی و خارجی ساختمان ها.

3/ استفاده از پشم شیشه برای زیر سقف های شیروانی.

4/ استفاده از پشم شیشه برای جلوگیری از اتلاف انرژی و همچنین برای دور لوله ی بخاری.

5/ عایق بندی با استفاده از پشم شیشه برای اجاق گاز.

6/ استفاده از پشم شیشه برای دور لوله اگزوز.

7/ استفاده از پشم شیشه برای عایق صوتی و عایق حرارتی.

8/ استفاده از پشم شیشه برای عایق کردن کانال ساختمانی و صنعتی ، همچنین داکت های تاسیساتی.

9/ استفاده از پشم شیشه برای جلوگیری از یخ زدن بتن.

10/ عایق کاری دیوار های حفره دار و دارای اشکال نامرتب.

11/ عایق کاری کاشی های سقف.

12/ عایق کاری با استفاده از پشم شیشه در ساخت وساز سوله های صنعتی و ساخت مخازن.

قیمت پشم شیشه:

سه عامل اساسی در تعیین قیمت پشم شیشه تاثیر گزار است که عبارتند از :

1/ دانسیته ها (معمولا پشم شیشه در دانسیته های 8،10،12 و16 عرضه می گردد.)

2/ ضخامت ها (پشم شیشه در ضخامت های 1،2 و 4 اینچ تولید می شود، البته به دستور سازمان استاندارد جهانی پشم شیشه تنها در ضخامت های 2 و 5 اینچ مجوز استفاده در ایران را دارد.پشم شیشه 2.5 سانتی در دانسیته های 8،10،12،16 تنها برای صادرات تولید می شوند.

3/ نوع روکش و لفاف.

 سالانه قیمت پشم شیشه با توجه به قیمت روکش و قیمت الیاف آن تغییر میکند. معمولا دو کارخانه ی شرکت پشم شیشه ایران و شرکت پشم شیشه آریانا پارس در ابتدای هر سال نسبت به خرید الیاف مورد استفاده ی خود قیمت یکسانی را با توجه به تورم اعلام کرده و تا انتهای سال اگر با مشکلی روبه رو نشوند قیمت پشم شیشه ثابت می ماند.اما در بعضی در جهت خرید پشم شیشه با روکش های فویل الومینیوم و روکش کاغذ کرافت با افزایش قیمت  رو به رو میشویم که این افزایش قیمت متاثر از قیمت روکش های آن است.این افزایش قیمت در خرید پشم شیشه ناچیز بوده و تاثیر چندانی در قیمت پشم شیشه ندارد.

شرکت پشم شیشه ایران بر خلاف شرکت پشم شیشه آریانا پارس با داشتن انواع استاندارد ها و ایزو و تاییده ها از کیفیت بالاتری برخوردار است و تنها نفطه ضعف آن دور بودن از تهران است که همین عامل موجب بالا رفتن هزینه های حمل و نقل می شود ، اما شرکت پشم شیشه آریا پارس با فاصله یک ساعتی از تهران باعث کاهش هزینه های حمل ونقل و رسیدن هرچه سریع تر محصول به دست عموم شده است.

برای خرید پشم شیشه شما میتوانید با شرکت هایی که نمایندگی رسمی از شرکت های تولید کننده ی پشم شیشه را گرفته اند همکاری کنید.یکی از این شرکت ها ، شرکت عایق آنلاین است که شما میتوانید به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین اقدامبه خرید محصولات خود کنید.

جایگزین پشم شیشه:

با توجه به پیشرفت علم در عصر معاصر هنوز هیچ جایگزین صد درصدی برای پشم شیشه عایق صوتی و حرارتی پیدا نشده است.البته عایق های دیگری چون پشم سنگ، فوم پلی اتیلن، فوم پلی اورتان، عایق الاستومری و ....میتوانند به عنوان عایق حرارت و صدا استفاده شوند اما هیچ کدام برتری نسب به عایق پشم شیشه را ندارند، زیرا عایق پشم شیشه نسبت به قیمت پایین وانعطاف پذیری بالا وهمچنین تولید عمده ای که دارد بهترین عایق حرارتی و صوتی در جهان شناخته شده است.

به عنوان مثال: یکی از مهم ترین عناصر جهت ساخت پشم سنگ استفاده از سنگ بازالت که همان سنگ آتش فشانی است ، می باشد. اما شرکت پشم سنگ در حد ناچیزی از آن به دلیل کمبود این عنصر استفاده میکنند که این عامل باعث شده پشم سنگ کارایی خود راتا حدی از دست بدهد وکیفیت نامطلوبی در جهت عایق کاری داشته باشد ، اما پشم شیشه که عنصر اصلی آن سیلیس است به طور فراوان در طبیعت یافت میشود و در ساخت آن استفاده میشود.

صادرات پشم شیشه:

پشم شیشه هایی که از دانسیته ها وضخامت های پایین تری برخوردار هستند به کشورهای دیگری صادر میشوند که علاوه بر پلمپ رایگان ، وسیله ی حمل توسط شرکت ،از کاهش 9 درصدی قیمت پشم شیشه  نیز بهره مند میشوند.لازم به ذکر است خرید پشم شیشه فقط به صورت واریز به حساب های ارزی امکان پذیر است. هم اکنون پشم شیشه به کشور هایی از جمله آذربایجان ، ترکمنستان ، عراق و گرجستان صادر میشود.

شرکت پشم شیشه ایران توانسته رشد 100 درصدی خود را در جهت صادرات محصولات پشم شیشه  در سه ماه اول سال بزند.