پشم سرامیک پتویی ( رولی )


پشم سرامیک پانلی ( تخته ای )


پشم سرامیک چیست؟

الیاف سرامیکی جهت عایق کاري حرارتی در محدوده دمایی 1000 تا 1700 درجه سانتی گراد استفاده می شوند. این الیاف از طریق دمش و سانتریفیوژ مذاب ترکیب اکسید آلومینیوم-سیلیس و ... تولید می گردند. بدین ترتیب که جریان مذاب به وسیله دمش هواي فشرده به قطرات کوچک تبدیل گردیده و در ادامه پروسه با استفاده از نیروي گریز از مرکز غلطک هاي چرخان به صورت الیاف با طول هاي متفاوت (حداکثر 250 میلیمتر) تبدیل می گردد. الیاف تشکیل شده سفید رنگ و آمورف (غیر بلوري) بوده و نسوزندگی و قدرت عایقی فوق العاده دارند و قابل تبدیل به اشکال مختلف جهت کاربردهاي گوناگون صنایع می باشند. . نوع دیگر این مواد، Bio soluble Fibers می باشند. BSF، الیاف سیلیکات قلیایی خاکی با مقاومت بالا در برابر اسید هستند که قابل جذب در بدن بوده و در شرایط حساس زیست محیطی قابل استفاده می باشند.

مزایای پشم سرامیک:

 • وزن سبک
 • قابلیت انعطاف پذیري همراه با استحکام کششی بالا
 • قابلیت نصب سریع
 • هدایت حرارتی پایین
 • ذخیره سازي پایین انرژي گرمایی
 • مقاومت بالا نسبت به شوکهاي حرارتی
 • مقاومت بالا به خوردگی
 • پایداري حرارتی بالا
 • بدون آزبست و جایگزین مناسب آزبست
 • عایق صوتی فوق العاده بطوریکه این الیاف بعنوان پایه کاتالیست در اگزوزها و محل هاي مشابه به وفور استفاده میشوند.
 • پایداري شیمیایی بطوری که در مقابل اغلب اسیدها و بازهاي قوي مقاوم می باشند. همچنین محیط هاي حاوي آب و روغن تاثیري بر روي خواص شیمیایی الیاف سرامیکی نداشته، اگرچه آب قابلیت هدایت حرارتی را افزایش میدهد ولی به محض تبخیر، خواص فیزیکی الیاف برگشت پذیر می باشند.

انواع پشم سرامیک:

1/  پشم سرامیک رولی(عایق پتویی)

2/ پشم سرامیک تخته ای(پانلی)

3/ پشم سرامیک طنابی

4/ پشم سرامیک زدبلوک

5/ پشم سرامیک فله ای(پنبه نسوز سرامیکی)

6/ کاغذ نسوز سرامیکی(پارچه نسوز)

پشم سرامیک رولی ( عایق پتویی) :

پتوي سرامیکی از الیاف سرامیکی انعطاف پذیر و طویل بدون استفاده از چسب و هرگونه بایندر دیگري، از طریق ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی (سوزن کاري) تولید می گردد. پتوهاي سرامیکی استحکام کششی بالا، وزن سبک و دوام حرارتی بالایی در محدوده حرارتی 1000 تا 1700 درجه سانتیگراد دارند، در برابر لایه لایه شدن در جریان هاي هواي داخل کوره مقاوم می باشند. پتوهاي سرامیکی عمدتا در ضخامت هاي 6 تا 50 میلیمتر تولید گردیده و دانسیته آنها بینkg/m3 6 تاkg/m3 190 متغیر است.

برخی از ویژگی های پشم سرامیک پتویی:

 • هدایت حرارتی اندك
 • شوك پذیري و مقاومت حرارتی بالا
 • استحکام کششی بالا
 • عایق صدا
 • برش آسان
 • فاقد آزبست
 • مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی و جریان هواي داغ
 • ذخیره حرارتی پایین (موجب افزایش سرعت رسیدن به دما در کوره ها می گردد)

پشم سرامیک تخته ای ( پانلی ، ورقه ای) :

برد سرامیکی از ترکیب الیاف سرامیکی و بایندر هاي آلی و معدنی تحت فرآیند وکیوم جهت محدوده دمایی 1000 تا 1700 درجه سانتیگراد تولیدمی گردد. دانسیته بردهاي سرامیکی بین kg/m3 220 تا 450kg/m3 متغیر می باشد. این اقلام به علت انتقال حرارتی اندك، عایق مطلوبی براي کوره ها و داکت ها هستند و سطح صافشان موجب سهولت عایق کاري به ویژه در لایه هاي زیرین می گردد. این اقلام مقاومت بالایی در برابر پوسته شدن در اثر جریان هواي داغ کوره ها دارند. بردهاي سرامیکی به سادگی و با کمک یک تیغ اره دستی قابل برش کاري و شکل دهی می باشند.

برخی از ویژگی های پشم سرامیک پانلی :

 • هدایت حرارتی پایین
 • شوك پذیري و پایداري حرارتی بالا
 • استحکام مکانیکی بالا
 • عایق صدا
 • برش و نصب آسان
 • مقاوم در برابر خوردگی شیمیایی و جریان هواي داغ
 • ظرفیت حرارتی پایین
 • بدون آزبست

پشم سرامیک طنابی :

پشم سرامیک طنابی در دونوع سیم دار و بدون سیم در راستای کمک به افزایش مقاومت کششی و افزایش انعطاف پذیری تولید می شود.

پشم سرامیک زد بلوک :

پشم سرامیک زدبلوک از پتوهای سرامیکی نسوز ساخته می شود که بنا به سفارش مشتری در ابعاد و دانسیته های مختلفی عرضه می شود.

ویژگی های پشم سرامیک زدبلوک:

1-نصب راحت و سریع

2-صرفه جویی در مصرف انرژی

3-دارای عمر طولانی و مقاومت بالا

4-مقاومت مکانیکی بالا در برابر سایش و ...

برخی از کاربرد های عایق زدبلوک:

1-عایق بندی در صنایع چینی و ...

2-کاربرد در صنایع ساخت و ساز به منظور عایق کاری دیوار ها و ...

3-عایق بندی دیوار کوره ها و سقف های آن

پشم سرامیک فله ای ( پنبه نسوز سرامیکی)

پنبه نسوز از مواد مذابی که در دمای 2000 درجه ی سانتیگراد ذوب شده و با کمک فشار هوا وارد محیطی سرد می شود به دست می آید که دارای طول،عرض و چگالی متنوعی می باشد.

پنبه نسوز سرامیکی به عنوان محصولی اولیه برای تولید انواع پشم سرامیک استفاده می شود به عنوان مثال:

1-الیاف سرامیک فله ای در فرایند سوزن کاری به پشم سرامیک پتویی تبدیل می شود.

2-الیاف سرامیک فله ای طی عملیات وکیوم به برد های سرامیکی یا پشم سرامیک پانلی تبدیل می شود.

3-الیاف سرامیک فله ای در فرایند ریسندگی به انواع منسوجات سرامیکی تبدیل می شود.

4-الیاف سرامیکی هنگام ترکیب شدن با بایندر های مایع به چسب ها و کوتینگ های حرارتی تبدیل می شوند. 

انواع پشم سرامیک فله ای :

1/ پنبه نسوز سرامیکی منظم

(از ترکیب شدن آلومینا و سیلیکا به طور یکسان  پنبه نسوز سرامیکی منظم به وجود می آید که تحمل حرارتی آن تا دمای 1260 درجه سانتیگراد می باشد.پنبه نسوز سرامیکی منظم به عنوان محصولی اولیه در تولید انواع منسوجات سرامیکی با چگالی بالا استفاده می شود.)

2/ پنبه نسوز سری 6000

(از ترکیب شدن آلومینا و سیلیکا در خلوص بالاتر همراه با کائولن (خاک چینی) پنبه نسوز بدست می آید که این الیاف از مقاومت پایین تری نسبت به پنبه نسوز منظم دارد.)

3/ پنبه نسوز فایبر سری 7000

(از ترکیب شدن یکسان آلومینا و سیلیکا در خلوص بالاتر پنبه نسوز سری 7000 به وجود می اید که مهم ترین ویژگی آن پایداری خواص آن در برابر شرایط مختلف می باشد.)

برخی از کاربرد های پشم سرامیک فله ای :

1-کاربرد در قالب های شومینه گازی

2-استفاده به عنوان پرکننده ی درز های کوره ها ، انواع اتصالات و ...

3-عایق کاری اتاق های اشتعال 

کاغذ نسوز سرامیکی :

از ترکیب شدن مواد آلی همراه با پنبه نسوز در دمای 1260 تا 1600 درجه ی سانتیگراد کاغذ نسوز سرامیکی به وجود می آید که دارای ضخامت هایی بین 1 الی 5 میلی متر می باشد(ضخامت های بالاتر را به عنوان نمد های سرامیکی می شناسند)کاغذ نسوز سرامیکی دارای مقاومت بالا در برابر شوک های حرارتی،انعطاف پذیری بالا،مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و ... می باشد.

برخی از کاربرد های کاغذ نسوز سرامیکی:

1-جایگزین آزبست

2-عایق کاری پشت کار

3-استفاده به عنوان فیلر و ...

معایب پشم سرامیک:

1-مقاومت پایین در برابر اسید فسفریک و هیدروفلوریک

2-آسیب رساندن به ریه و بروز مشکلات تنفسی و پوستی

3-پشم سرامیک سرطان زا است!

(طبق مطالعاتی که تا هم اکنون انجام شده هیچ پاسخ قطعی براین که آیا پشم سرامیک سرطان زا است یا خیر پیدا نشده است، اما مطلعات علمی نشان می دهد که تنفس زیر عایق پشم سرامیک به مدت طولانی موجب مشکلات تنفسی می شود و دست زدن به الیاف آن موجب قرمزی وخارش پوست می شود؛ازین رو استفاده از عایق پشم سرامیک در محیط های داخلی و بدون لباس مخصوص،دستکش و ماسک ممنون است.)

نکات مهم در استفاده با عایق پشم سرامیک:

1-هنگام استفاده از عایق پشم سرامیک از لباس مخصوص،دستکش وماسک استفاده کنید.

2- در محیط های داخلی از پشم سرامیک استفاده نکنید.

3-بعد از اتمام کار لباس خود را درآورده و به صورت جداگانه شست و شو دهید.

نحوه ی برش عایق پشم سرامیک:

برای برش عایق پشم سرامیک باید از چاقوی نوک تیز یا کاتر استفاده کنید اگر میخواهید شکل خاصی داشته باشد می توانید از خط کش های فلزی برای اندازه گیری دقیق تر و برشی دقیق کمک بگیرید.

نحوه ی نصب عایق پشم سرامیک:

1-چسب حرارتی

(از چسب های حرارتی با درصد گرید 1000 ،1100 و 1400 درجه ی سانتیگراد برای چسباندن محصولات پشم سرامیک فایبر به یکدیگر یا به بدنه ی کوره ها استفاده می شود.)

2-کوتینگ حرارتی

(ترکیبی مایع شکل که با اسپری کردن آن می توان محصولات سرامیک فایبر را به هم چسباند ؛ کوتینگ های حرارتی تادمای 1500 درجه ی سانتیگراد قابل تولید است.)

3-خمیرهای پرکننده درزبندی

(ترکیب خمیری شکل که در دماهای مختلفی تولید می شود(حداکثر تا دمای 1400 درجه سانتیگراد) برای پرکردن درز ها،شکاف های ناشی از افتادن آجر ها در کوره ها و ... استفاده می شود که مهم ترین ویژگی آن مقاومت بالای آن در برابر حرارت،انقباض و انبساط می باشد.)

خرید پشم سرامیک:

قیمت پشم سرامیک به انواع آن ،ابعاد آن و فیمت خرید مواد اولیه ی آن بستگی دارد.عایق پشم سرامیک محصولی وارداتی است وچند سال است که این عایق در کشور ایران تولید شده و صادر می شود به همین دلیل قیمت پشم سرامیک با قیمت دلار بالا و پایین می آید زیرا کارخانه های تولید پشم سرامیک در ایران محصول خود را با تفاوت ناچیزی از قیمت صادراتی یا وارداتی به فروش می رسانند.

عایق پشم سرامیک را از کجا بخرم؟!

شرکت عایق آنلاین با بیش از یک دهه تجربه فروش به عنوان اولین آنلاین شاپ های موفق در فروش انواع محصولات عایقی در ایران و خارج از ایران با بالاتربن رضایت محصولات این اطمینان را به شما می دهد که تمامی محصولات عایقی شرکت عایق آنلاین دارای استاندارد های بین المللی و رضایت نامه های کتبی می باشد.شرکت عایق آنلاین این امکان را به شما عزیزان داده است تا در هر شرایطی که هستید بتوانید با ورود به سایت عایق آنلاین خرید های خود را انجام دهید و درب منزل تحویل بگیرید و خدمات پس از فروش آن نیز بهره مند شوید.

شما میتوانید قبل از خرید با کارشناسان فروش شرکت عایق آنلاین ارتباط برقرار کنید و از مشاوره های رایگان آن در راستای کمک به خرید محصولی مناسب با شرایطتان برخوردار شوید.